Moje fotografická výbava

stav mé výbavy k 13.5.2023

V roce 2018 jsem začal používat systém M4/3 (mikro čtyři třetiny) do tohoto systému jsem vstoupil s fotoaparátem od společnosti Olympus OM‑D E‑M5 Mark II. V porovnání s předešlou technikou od Nikonu, která byla postavena na systému čipu APSc je má současná technika lehčí a menší, při zachování rozmanitosti ohnisek, vybavení a kvality nevyjímaje. Jako můj druhý fotoaparát v systém M4/3 byl Panasonic Lumix G9 a v současné době používám i Olympus OM‑D E‑M1 Mark III. Na této stránce jsou uvedeny jednotlivé komponenty mé aparatury, která se bude postupem času rozrůstat a případně i měnit. Níže pod technikou je uveden přehled softwarového a hardwarového vybavení mé foto komory, ve které se odehrává postproces mých fotografií. Níže si můžete nastudovat informace o systému MFT, který používám.

Micro Four Thirds (Mikro Čtyři Třetiny) ve zkratce MFT je všestranný a vysoce mobilní systém, který splňuje všechny druhy potřeb fotografů a hledá optimální rovnováhu mezi vysokou kvalitou obrazu, kompaktností a nízkou hmotností ve fotoaparátech s výměnnými objektivy. Tento otevřený standard vám dává svobodu kombinovat těla fotoaparátů a výměnné objektivy od různých výrobců.

Fotografování s produkty společnosti Olympus je jedinečná zkušenost. Vyvíjí unikátní produkty, které podporují vaši kreativitu, vaše nadšení a smysl pro fotografii.

S objektivy M.Zuiko dostanete ze svých fotografií maximum. Jsou konstruovány dle přísných standardů a disponují přesně obráběnými čočkami s nízkým clonovým číslem. Řada M.Zuiko PRO zahrnuje prvotřídní optiku s kovovou konstrukcí a utěsnění vůči povětrnostním vlivům. Stejně jako naše fotoaparáty jsou objektivy M.Zuiko kompaktní a nabízejí obrazovou kvalitu srovnatelnou s mnohem většími objektivy. To vše vám pomůže odpoutat se a více fotografovat.

 

 

Řada fotoaparátů LUMIX G přináší dokonalý systém pro profesionální potřeby současných filmařů, fotografů i těch, kdo se věnují oběma těmto oborů. Využívá nejnovější funkce a technologie, které jsou integrovány v jeho lehkém a kompaktním bezzrcadlovém těle.

Systém řady LUMIX G doplňuje široká škála objektivů Leica vyrobených v souladu s nejvyššími standardy kvality, od širokoúhlých po telefotografických objektivů pro vaše konkrétní potřeby.

 

7Artisans je skupina Čínských nadšenců, kteří se spolu sešli na jedné letní večeři v roce 2015. Na které spolu diskutovali o své společné vášni, kterou je fotografování. Někdo se zajímal o optický design, zatímco jiní měli zkušenosti v řízení továrních výrobních linek a jeden z nich byl nadšeným sběratelem čoček Leica. Tato skupinka nadšenců došla ke stejnému závěru, že pokud by zapojili své dovednosti, tak by byli schopni spolupracovat a mohli tak vytvořit nové vysoce kvalitní originální objektivy pro moderní fotoaparáty. A tak započal projekt 7Artisans.

V září v roce 2016 se podařilo vyvinout první sériově vyráběné objektivy, ale v průběhu tohoto mladého projektu se několik členů rozhodlo tuto myšlenku a tento projekt opustit. Nakonec zůstalo pouze sedm členů, kteří v tomto projektu chtěli pokračovat a tak vznikl název společnosti 7Artisans, právě díky sedmi členům, kteří projektu od začátku věřili a ztělesňovali tak ducha „řemeslníků v překladu artisan“.

Tato společnost se zabývá produkcí pouze manuálních objektivů, pro jejichž výrobu jsou použity pouze původní kvalitní kovové a optické materiály. Tato společnost tak dokázala vyvinout portfolio velice cenově dostupných objektivů s dobrou optickou kvalitou a velmi kvalitním zpracováním. Tyto objektivy jsou uzpůsobeny pro platformy CANON EOS-M, Fujifilm FX, SONY E, OLYMPUS a PANASONIC M4/3

 

 


Fotoaparáty (těla)

Panasonic Lumix DC-G9

Moje hlavní heslo pro tento fotoaparát je: pořádné kladivo pro pořádnou práci. Panasonic Lumix DC-G9 je vybavený 20,3megapixelovým Live-Cmos senzorem bez low pass litru, který poskytuje pomocí technologie pixel shift fotografie v super vysokém rozlišení 80megapixlů v RAW i JPEG. Je vybavený 5-osým mechanickým stabilizátorem II. generace, který může v kombinaci se stabilizovaným objektivem stabilizovat až o 6,5 EV. Automatické ostření DFD a kontrastní ostří v 0,04s (480fps) pro jednorázové i kontinuální ostření. Využijete 225 ostřících zón s možností volného výběru a vytváření skupin. G9 umožňuje sériové snímání s elektronickou závěrkou až 60fps (RAW buffer 50 sn.) v plném rozlišení. 4K a 6K Photo mode s Post Focus s možností změny zaostření až po pořízení snímku, PreBurst s možnost pořízení až 30/60 snímků 1s před samotným zmáčknutím spouště, Focus Stacking s možností nastavení libovolné hloubky ostrosti až po pořízení snímku. G9 je vybavený duálními sloty na SD UHS-II karty.

Olympus OM‑D E‑M10 Mark II.

Olympus OMD E-M10 II je nejkompaktnější člen rodiny OM-D druhé generace s pětiosou stabilizací obrazu a o pár gramů lehčím tělem než u předchozí E-M10. Disponuje Live MOS snímačem(16,1Mpx), který dosahuje výkonu E-M1. Je vybaven velkým elektronickým hledáčkem a 3" LCD výklopným dotykovým displejem s 1037000 pixely. Dále se na něm našlo místo i pro vestavěný blesk a Wi-Fi modul pro spárování s chytrými zařízeními. Fast AF s 81 zaostřovacími body, které pokrývají celý záběr. Olympus E-M10 Zvládne až 8sn./s. a lze s ním pořizovat i timelapse video.

 


Objektivy

 

Seznam vlastních moderních objektivů

Název objketivu Stručný popis objektivu
7Artisans 7,5mm F2,8 „Rybí oko“ Pevný manuální objektiv – rybí oko, vhodný pro krajinu, architekturu a experimenty s perspektivou
7Artisans 12 mm F2.8 Pevný manuální objektiv – širokoúhlý objektiv vhodný pro krajinu, architekturu (na noční oblohu se nehodí deformuje tvary hvězd)
7Artisans 25mm F1,8 Pevný manuální objektiv – po přepočtu crop faktoru se jedná o perfektní světelnou, ostrou padesátku pro reportáže a jiné.
Panasonic Lumix DG 25 mm F1,7 Pevný objektiv – po přepočtu crop faktoru se jedná o klasickou světelnou padesátku pro reportáže a jiné.
Olympus M.Zuiko 45 mm F1,8 Pevný objektiv – světelný portrétní objektiv
Olympus M.ZUIKO ED 12-40 mm F2,8 PRO Zoom – profesionální, světelný, velice ostrý objektiv vhodný pro krajinky, architekturu a pro astro fotografie (noční oblohu)
Olympus M.ZUIKO ED 40-150 mm F2,8 PRO Zoom – profesionální, světelný, velice ostrý tele objektiv vhodný pro sport, wildlife, portréty i krajinu
Olympus M.ZUIKO ED 100-400 mm f/5,0-6,3 IS Zoom – tele objektiv pro wildlife

 

Seznam vlastních starých objektivů s bajonetem (se závitem) M42

Název objketivu Stručný popis objektivu
PENTACON auto 1,8/50 klasická světelná padesátka
PENTACON auto 2.8/135 ideální na portréty
PENTACON 2.8/135 – zebra ideální na portréty
PENTACON 4/200 teleobjektiv
HELIOS 44M 2/58 58mm F2 – vhodný pro experimentování s bokehem
DANUBIGON 2,8/135 ideální na portréty

 

Popis objektivů OLYMPUS (OM-SYSTEM) a Panasonic

Panasonic Lumix DG 25 mm f/1,7 (H-H025ME-K)

Panasonic Lumix DG 25mm f/1,7 černý je kvalitní objektiv s výbornou světelností určený pro fotoaparáty bajonetu micro 4/3. Ekvivalentní ohnisková vzdálenost 50mm odpovídá zornému úhlu a perspektivě lidského zraku. Tento nový obbjektiv podporuje vysokorychlostní přenos signálu (až 240 obr/s) a je tedy kompatibilní s mimořádně rychlým a přesným systémem automatického ostření s technologií DFD (Depth From Defocus), kterou jsou vybaveny nové fotoaparáty Panasonic LUMIX G.

 

Olympus M.ZUIKO 45 mm f/1,8 ET-M4518

Objektiv s ohniskem 45mm (ekv. 90mm), který je vhodný především na portréty. Kromě velmi malých rozměrů poskytuje také unikátní obrazový výstup a vysokou světelnost 1:1.8.

 

Olympus M.ZUIKO ED 12-40 mm F2.8 PRO

Robustní konstrukce M.Zuiko Digital ED 12‑40mm F2.8 PRO je navržena tak, aby při nízké váze a kompaktních rozměrech splnila veškeré potřeby profesionálního fotografa. Konstantní vysoká světelnost 2.8 v celém rozsahu ohniskových vzdáleností umožňuje spolu s vyspělými technologiemi vytváření vysoce kvalitních snímků v širokém spektru fotografických stylů, bez ohledu na světelné podmínky a vzdálenost.

 

M.Zuiko Digital ED 40‑150mm F2.8 PRO

Teleobjektiv přinášející absolutně nejvyšší obrazovou kvalitu, jakou je fotoaparát schopen nabídnout. Mimořádně kompaktní a lehký M.Zuiko Digital 40‑150mm F2.8 PRO nabízí na objektiv této profi třídy ohromující mobilitu. Tento výkonný objektiv také nabízí rychlý autofokus, minimální zaostřovací vzdálenost 50 cm při všech ohniskových vzdálenostech a další nezbytné profi funkce pro fotografování svateb, divoké přírody a sportu.

 

Olympus M.ZUIKO ED 100-400 mm f/5,0-6,3 IS

Olympus M.Zuiko Digital ED 100-400mm F5.0-6.3 IS je ideálním doplňkem pro OM-D a PEN fotografy, kteří jsou v neustálém pohybu. Nabízí obrovský rozsah ohniskových vzdáleností 100 až 400mm v kompaktním a lehkém provedení, odolném proti povětrnostním vlivům. Výkon superteleobjektivu lze pomocí telekonvertoru M.Zuiko Digital 2x MC-20 zdvojnásobit až na 800mm (1600mm při přepočtu na Full Frame).

 

Zde jsem vytvořil přehled pro porovnání velikostí výše zmíněných objektivů Panasonic a Olympus s tělem fotoaparátu Panasonic DC-G9

 

Popis manuálních OBJEKTIVŮ 7Artisans

7Artisans 7,5mm f/2,8 „Rybí oko“

Malý velikostí, velký fotografií. Objektiv 7artisans 7,5 mm f/2,8 je objektiv, který se svým úhlem záběru odpovídá ohniskové vzdálenosti 15 mm (ekv. 35mm full frame). Objektiv je plně manuální s velikostí 6,3 cm x 6,3 cm. Jeho optická soustava se skládá z 11 členů v 10 skupinách z nichž každý nese speciální vrstvy pro udržení kvality obrazu i v náročnějších světelných podmínkách. V jeho srdci najdeme 11 lamelovou clonu. Váží 278 gramů a je celý vyroben z kovu se zabudovanou sluneční clonou.

 

 

7ARTISANS 12 mm f/2,8 MK I

7ARTISANS 12 mm f/2,8 pro MFT je kompaktní širokoúhlý objektiv pro Olympus A Panasonic M4/3 bezzrcadlovky. Je plně manuální, vhodný pro krajiny, interiér a architektonické objekty vyžadující široké zorné pole. Výhody clony objektivu f / 2,8 umožňují pracovat i v horších světelných podmínkách a také pomáhají udržovat malou hloubku ostrosti.

 

 

7ARTISANS 12 mm f/2,8 MK II

7Artisans vytvořil parádní kousek (znova, neboť se jedná o verzi MKII), ultraširoký 12 mm objektiv s max. clonou F2.8. Objektiv se skládá z 12 prvků v 10 skupinách (u řady Mark I to bylo 10 prvků v 8 skupinách). Jedná se pravděpodobně o nejkompaktnější 12mm APS-C objektiv na trhu (teoreticky ještě Laowa může konkurovat). Objektiv bude velmi vhodný pro focení a natáčení nemovitostí, kde 12 mm je velmi široká a minimálně zkresluje hrany (soudkovitost). 7Artisans však oproti ostatním výrobcům tlačí primárně na cenu a většinou je v ní bezkonkurenční. Uživatel navíc bez problému může používat ND, nebo CPL filtr pro focení krajin.

7ARTISANS 25 mm f/1,8 HD.MC

7ARTISANS 25 mm f/1,8 HD.MC pro MFT je kompaktní a všestranný objektiv MFT. JEdná se o plně manuální objektiv vhodný pro portréty, reportáže a každodenní fotografování nabízející přirozené zorné pole. Jasná světelnost f / 1,8 přináší výhody práce za různých horších světelných podmínek a nabízí také větší kontrolu nad hloubkou ostrosti pro izolaci objektů se selektivním zaostřením. Na jednotlivé skleněné členy a prvky byly aplikovány vícevrstvé povlaky, které potlačují odlesky, reflexe a stíny pro lepší kontrast a věrnost barev při práci za přesvětlených podmínek. Zaoblená clony s 12 lamelami navíc vytváří příjemnou kvalitu bokehu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7Artisans 35 mm f/1,2 MK II

Druhá generace objektivu se po vizuální stránce změnila nepatrně v rozměrech, ale především v konstrukci. Kvalita sestavení je jako vždy skvělá, žádné chrastění, žádná nadměrná vůle a objektiv skvěle přiléhá k tělu fotoaparátu. Další změnou je zkrácení minimální zaostřovací vzdálenosti z 35 na 28 cm. Je zde vícevrstvá povrchová úprava zvyšující kontrast a omezující odlesky a závoje. Objektiv má i trochu jiný tvar, nyní používá 46mm filtry místo 43mm. Hmotnost je pak dle bajonetu okolo 218 až 240 gramů. Jako materiál byl pevný zvolen hliník. Dá se říct, že je postaven jako tank. Seskupení čoček v těle objektivu zajišťují perfektní ostrost, když vezmeme v potaz velikost samotného objektivu. Clonové číslo lze nastavit v rozsahu od F1,2 do F22. Chromatická aberace, jako u většiny obejktivů v této cenové relaci je přítomna ALE, je minimalizovaná na absolutní minimu a je velmi těžké si jí všimnou, při velkém zoomu u fotky, nebo focení objektů na silném slunci bude aberace lehce patrná. Nicméně konstrukce čoček umí velmi dobře pracovat s tímto nežádoucím jevem. 

 

 

 

 

 

 

7Artisans 60mm f/2,8 MK II Macro objektiv

Macro objektiv 60 mm od společností 7Artisans s vylepšenou optikou a robustnější kvalitou sestavení je krátký teleobjektiv navržený tak, aby vynikal u blízkých objektů. Objektiv je navržen pro makro fotografování, v životní velikosti, maximální zvětšení 1:1 s minimální zaostřovací vzdáleností 175mm a designem s plynulými prvky pro dosažení vysoké ostrosti a jasu v celém rozsahu zaostřování. Objektiv má také design ručního zaostřování, z čehož těží škála ohniskové vzdálenosti a hloubky ostrosti spolu s odkliknutým clonovým kroužkem pro plynulé a tiché otáčení vhodné pro video. K příjemné kvalitě bokeh navíc přispívá 9-ti lamelová clona.

Maximální zvětšení 1:1 v životní velikosti s minimální zaostřovací vzdáleností 175mm pro práci s blízkými objekty. Konstrukce ručního ostření spolu se stupnicí vzdálenosti ostření a hloubky ostrosti napomáhá přesné kontrole při ostření. Konstrukce plovoucích prvků zachovává konzistentní kvalitu obrazu a vysokou ostrost v celém rozsahu ostření. K příjemné kvalitě bokehu přispívá 9-ti lamelová membrána. Odjištěný clonový kroužek nabízí plynulé a tiché otáčení v celém rozsahu clony, takže je ideální i pro video.

 

Staré OBJEKTIVY s bajonetem (závitem) M42

K závěru roku 2020 jsem si pořídil sadu starých objektivů s bajonetem (závitem) M42. Objektivy byly používány u starých kinofilmových zrcadlovkách například PRAKTICA. Tyto objektivy jsou v současné době stále dostupné na bazarech, jelikož v době analogové fotografie byly nejen v Čechách, ale i v Evropě hojně rozšířeny. Při pořizování této sady jsem se zaměřil hlavně na parametr f, čili na světelnost objektivu. Jelikož moderní objektivy s vysokou světelností stojí značné peníze, tak tyto staré objektivy stojí zlomek ceny a parametr f je úchvatný a jako další výhoda je opravdu kvalitní zpracování. Kvalita kresby a bokeh je u každého objektivu sice individuální, ale dodává fotografiím originální pojetí, čehož se dá využít při tvorbě zajímavých snímků. O tom jakou mají tyto objektivy kresbu se postupně dozvíme v sekci Galerie/Staré objektivy. Je fakt, že focení starými skly (objektivy) mě v poslední době začalo hrozně bavit. Baví mě, že vše mám ve svých rukou jak ostření tak i nastavení clony a výběrem objektivu i danou kresbu s kompozicí. Dalo by se říci, že člověk může být více tvořivý. K objektivům jsem si pořídil několik redukcí, dále speedbooster (o tom co je speedbooster si povíme v samotném článku), makro kroužky, sluneční clony a krytky. Neustále pokukuji po bazarech po krásných kouscích a pokud mě nějaký zaujme, snažím se ho získat.

 

 


 

Příslušenství

K fotoaparátům a objektivům samozřejmě používám i příslušenství, bez kterého se častokrát nelze obejít a realizovat tak spoustu nápadů. Zatím zde uvedu ty nejpoužívanější a časem zde doplním další případně i ukázky jejich použití v praxi. Takže začneme něčím v čem techniku přenáším. Pro přenášení používám batoh Rollei Fotoliner Backpack. Jedná se pro mne o naprosto vyhovující praktický 35 litrový batoh, který pojme vše co potřebuji a ještě k tomu je vše přehledně uspořádané a jednoduše přístupné. Co se týče stativů, tak používám celkem dva. První dva jsou také od značky Rollei a to typ Rollei Traveller Aluminum – jedná se o velice skladný, celkem pevný stativ na cesty, ale pro Panasonic G9 a těžší objektivy jsem si pořídil většího bratra a to typ Rollei C5i. Popruh na těla používám od firmy Peak Design a jsem z něj nadšený, díky systému kotviček, které si připevníte na těla fotoaparátů můžete popruh rychle připnout a zase odepnou a přehazovat mezi těly. Koncem srpna roku 2022 jsem si konečně do své výbavy pořídil blesk, konkrétně GODOX Speedlite TT350O.


Moje FOTO komora

Můj computer, na kterém provádím postproces svých fotografií běží na systému Windows 10. Hardwarové vybavení mé stanice je následující:

Základní deska GIGABYTE B450 AORUS PRO
Procesor AMD Ryzen 5 3600 + chlazení SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2
Operační paměť HyperX 16GB KIT DDR4 3200MHz CL16 FURY
Grafická karta GIGABYTE GeForce RTX 2060 SUPER GAMING OC
Systémový disk SSD disk Kingston SSD A2000 1000GB
Napájecí zdroj SilentiumPC Supremo FM2 Gold 650W
Skříň SilentiumPC Aquarius X70W Pure Black, USB 3.0

Tuto sestavu jsem si navrhl a svépomocí sestavil v roce 2020. V podstatě se jedná velice stabilní a rychlý stroj, který se nezalekne i nějaké té pořádné gamesy.

V podstatě pro celou svou práci používám software v licenci open-source až na software Zoner Photo Studio 18 PRO, který jsem si zakoupil v roce 2016. Dále používám originální software pro Panasonic SILKYPIX Developer Studio 8 SE a pro Olympus OM Worspace, který vyvíjí výrobce fotoaparátů Olympus (OM SYSTEM). Pro postproces surových rawů používám SILKYPIX Developer Studio 8 SE, OM Workspace, nebo RawTherapee případně DarkTable a pro finální úpravy tifů, nebo jpegů používám  Zoner 18. Zkusil jsem i Zoner X, ale současná politika ročních licencí, které bych si musel, každý rok kupovat znovu a znovu, mne odradila.

 

Tisk fotografií

Tisk fotografií provádím na tiskárně EPSON L850. Tiskárna EPSON L850 je momentálně nejvyšší model z oblíbené řady fotografických tiskáren Epson L, která je unikátní díky mimořádně efektivním systémem doplňování inkoustů ITS (Ink Tank System). Epson L850 je kvalitní multifunkční foto tiskárna se skenerem, čtečkou paměťových karet a LCD displejem pro použití bez připojení s počítačem. Díky externí nádobě na 6 inkoustů a snadnému doplňování bez nutnosti měnit cartridge je tisk řady L opravdu úsporný.

Tato fotografická tiskárna ITS formátu A4 umožňuje snadný a nenákladný tisk fotografií v kvalitě Epson z paměťových karet nebo přímo z fotoaparátů za použití rozhraní PictBridge. Tiskárna L850 je ideální pro fotografy, kteří ji mohou používat přímo na akcích nebo ve studiu. Poskytuje spolehlivý a vysoce kvalitní tisk fotografií a také pokročilejší funkce a prvky, jako například skener, LCD displej a tisk na disky CD/DVD.

Tisk fotografií s mimořádně nízkými náklady
Tiskárna L850 nabízí cenově dostupný tisk a nízké náklady na jednu stránku. S každou sadou inkoustových lahviček lze vytisknout až 1 800 fotografií o velikosti 10 × 15 cm1, takže náklady na tisk jedné fotografie jsou skutečně velmi nízké.

Spolehlivost a snadné použití
Zvyšte produktivitu a zkraťte prostoje díky snadnému nastavení a spolehlivému provozu. Speciální inkoustová nádržka je plně integrovanou součástí tiskárny, takže si můžete užívat spolehlivého barevného tisku bez nepořádku nebo problémů, které se často pojí s neoriginálními systémy doplňování a systémy inkoustových nádržek od jiných výrobců. Lahvičky s originálním inkoustem Epson usnadňují doplňování inkoustových nádržek díky jasnému značení a tryskám bez kapání. Model L850 má 70ml inkoustové nádržky a je dodáván se zárukou na 24 měsíců (nebo 3 000 stránek), takže získáte klid a pomoc, kdykoli ji budete potřebovat. LCD displej o úhlopříčce 6,9 cm umožňuje snadný a praktický tisk a skenování bez počítače.

Tisk v kvalitě Epson
Tiskárna L850 využívá originální inkoust a technologii Micro Piezo od společnosti Epson k zajištění trvalé kvality tisku. S vysokou rychlostí tisku vytisknete fotografii o velikosti 10 × 15 cm přibližně za 12 sekund, takže na tisk úloh nikdy nemusím dlouho čekat.